Chráněné dílny

I když termín CHRÁNĚNÁ DÍLNA dnešní zákon již nezná, je stále užíván z velmi dobrých důvodů – každý člověk ví, co si pod ním představit. Bohužel jsou tyto představy často opředeny mýty a předsudky. Pojďme si tedy říct, jak to opravdu je.

Chráněná dílna představuje pracovní prostředí, které poskytuje zaměstnání lidem se zdravotním nebo mentálním postižením. Většinou si představíme člověka na vozíku. Ale opak je pravdou. Člověk na vozíku má totiž jednu malou výhodu, hned vidíte, jaká omezení má. A lidé tato jeho omezení vnímají, a s ohledem k nim přistupují. Ale většinu našich zaměstnanců tvoří lidé, kteří na první pohled vypadají „zdravě“ a často se o nich mluví jako o těch, co se jim „nechce pracovat“.

 

Chráněné dílny
Finish-work

Jsou to lidé, kteří po úrazu nemohou dlouho sedět, nebo naopak stát, nemohou zvedat těžká břemena, potřebují více či méně častěji pauzu. Mohou to být lidé, kteří prodělali tak vážnou nemoc, že už se nemohou zapojit do běžného pracovního procesu.  Mohou to také být lidé uzavřeni do svého vlastního světa a v běžném shonu se necítí dobře. Lidé s vysokým IQ a nízkou potřebou komunikace. Co je ale jisté, že jsou to lidé, kteří mají chuť pracovat a velkou touhu být ještě užitečnými.

 

A přitom stačí tak málo… Místo toho, aby se přizpůsobovali oni pracovní pozici, se pracovní pozice přizpůsobí jim. A pokud přidáte trochu vlídnosti, trpělivosti a organizačního umu, získáte tým úžasných a různorodých lidiček. Otázkou pak je, jestli chráněná dílna chrání je nebo naopak oni nás….